Երբ եկավ Նոր տարին, երեխաները այնքան լիքը նվերներ էին ուզել, որ նույնիսկ Ձմեռ պապը չեր հասցնում նրանց նվերները տալ։ Դրա համար Ձմեռ պապը կանչեց իր ընկերներին՝ Ձմեռ պապիկներին, եղնիկներին և էլֆերին։ Ձմեռ պապը նրանց խնդրեց, որ օգնեն նրան նվերները բաժանելու։ Նրանք օգնեցին և բոլորին նվերները բաժանեցին, բայց մոռացան մի փոքրիկ աղջկան։ Արդեն շատ ուշ էր, Ձմեռ պապիկները, էլֆերը և եղնիկները գնացել էին տուն քնելու։ Ձմեռ պապը չեր գտնում այդ աղջկա նվերը։ Նա արդնացրեց էլֆերին և խնդրեց էլի պատրաստեն նվեր այդ աղջկա համար։ Նրանք պատրաստեցին և գնացին քնելու։ Իսկ Ձմեռ պապը գնաց աղջկան նվերը տալու։ Եվ պարզվեց, որ եղնիկները մետել էին նրա տուն և տվել էին նվերները։ Այդպես Ձմեռ պապը խնդրեց, որ էլֆերը նրան սահնակ պատրաստեն, որպեսզի նա կարողանա ինքնուրույն բոլորին նվերներ տալ։
Day: 12.12.2022
Մաթեմատիկա
Վարժ․352
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը, եթե․
a=3225 b=225 c=25
ա) 3225-225+25=3025
3225-225=3000
3000+25=3025
բ) 3225-(225-25)=2025
225-25=200
3225-200=3025
գ) 3225-(225+25)=
225+25=250
3225-250=2050
Վարժ․353
Հետևելով օրինակին՝ կարդա՛ անհավասարությունը։
ա) 224+400>400
- 224+400=624
- 624>400
բ) 400-200<400+200
- 400-200=200
- 400+200=600
- 200<600
գ) 40×20<40×10
- 40×20=800
- 40×10=400
- 800<400
Վարժ․354
Գտի՛ր այն հնգանիշ թիվը, որի՝
ա) Միավորը 3 է, հազարավորը՝0, իսկ մյուս բոլոր թվանշանները `5,
Պատ․՝50553
բ) տասնավորը 1 է, հազարավորը՝ 2, իսկ մյուս բոլոր թվանշանները՝ 4
Պատ․՝42414
Վարժ․355
1 լիտր բենզինի զանգվածը 650 գ է: Որքա՞ն է մեքենայի 60 լ տարողությամբլիքը լցված բաքի բենզինի զանգվածը։
Լուծում
650×60=39000
Պատ․՝39000
Վարժ․356
ա) Զբոսաշրջիկը քաղաքից դուրս եկավ ժամը 8:25-ին և գյուղ հասավ նույն օրվա ժամը 14:40-ին։ Որքա՞ն ժամանակում նա անցավ այդ ճանապարհը։
Լուծում
14 ժ 40 ր-8 ժ 25 ր=6 ժ 15 ր
Պատ․՝6 ժ 15 ր
բ) Զբոսաշրջիկը քաղաքից դուրս եկավ ժամը 10:45-ին ճանապարհվեց քաղաք։ Նրանք տեղ հասան հաջորդ օրը՝ ժամը 2:10-ին։ Որքա՞ն ժամանակում զբոսաշրջիկներն անցան այդ ճանապարհը։
Լուծում՛
2 ժ 10 ր-10 ժ 45 ր=14 ժ 25 ր
Պատ․՝14 ժ 25 ր
Վարժ․357
ա) Ծորակից 6 րոպեում հոսում է 12 լ ջուր։ Որքա՞ն ջուր է հոսում այդ ծորակից 40 րոպեում:
Լուծում
12:6=2
40×2=80
Պատ․՝80 լիտր ջուր
բ) Ծորակից 6 րոպեում հոսում է 12 լ ջուր։ Որքա՞ն ջուր է հոսում այդ ծորակից 3 ժամում։
Լուծում
60×3=180
180:6=30
30×12=860
Պատ․՝360 լիտր ջուր
Վարժ․358
ա) Եթե Կարենն իր ունեցած գումարից ծախսեր 80 դրամ, ապա նրա մոտ կմնար այնքան գումար, որքան ունի Հայկը։ Հաշվի՛ր, թե նրանցից յուրաքանչյուրը որքա՞ն գումար ունի, եթե նրանք միսասին ունեն 1400 դրամ։
Լուծում
1400-80=1320
1320:2=660
660+80=740
պատ․՝Հայկ-660 Կարեն-740
բ) Եթե մայրիկը Սոնանյին տա ևս 300 դրամ, ապա Սոնան կունենա այնքան գումար, որքան գումար ունի եղբայրը: Հաշվի՛ր, թե նրանցից յուրաքանչյուրը որքան գումար ունի, եթե նրանք միասին ունեն 2500 դրամ:
Լուծում
2500+300=2800
2800:2=1400
1400-300=1100
Պատ․՝Սոնա-1400 Եղբայր-1100
Վարժ․359
Երկօրյա մրցույթի առաջին օրն Աննայի ու Սոննայի վստակած միավորների գումարը 48 էր։
Երկրորդ օրը Աննան վստակեց 28 միավոր, իսկ Սոնան՝ 24։ Մրցույթի ավարտին պարզվեց որ նրանք վստակել են հավասար միավորներ։ Քանի՞ միավոր է վաստակել նրանցից յուրաքանչյուրը առաջին օրը։
Լուծում
48+28=76
76+24=100
100:2=50
50-28=22
50-24=26
Պատ․՝Աննա-22 մետր Սոնա-26 մետր